Test vnitřního pouzdra APPENDIX od 5.11 Tactical

Vnitřní pouzdro Appendix od 5.11 Tactical

Když jsme se koncem roku 2011 při jedné z návštěv u našeho partnera společnosti No Limit Surplus, jenž je výhradním dovozcem produktů 5.11 Tactical do České a Slovenské republiky dozvěděli zákulisní informaci, že firma 5.11Tactical ve spolupráci s firmou BLADE-TECH hodlá do svého sortimentu zařadit jako novinku pro rok 2012 polymerové vnitřní pouzdro, ihned jsme paní majitelku Ivu Bethelovou požádali o co nejrychlejší dodání několika pouzder pro tým instruktorů našeho střeleckého centra. Začátkem roku 2012 jsme měli pouzdra k dispozici a mohli je na námi pořádaných kurzech, zaměřených na obranou střelbu z krátkých zbraní předvést našim klientům. Především jsme  je však sami mohli nosit a zkoušet. Po více než šestiměsíčním testování vám nabízíme hodnocení tohoto produktu.

Popis výrobku:

Tělo pouzdra Appendix  je vyrobeno z jednoho kusu polymeru ohnutého a tvarovaného podle zbraně, pro kterou je určeno ( Glock 19/23, Glock 26/27 ). Volné konce jsou spojeny dvěma dutými nýty. Z venku je k tělu pouzdra připevněna kovová spona, která slouží k uchycení pouzdra na opasek. Vnitřní strana pouzdra je vytažena a tvarována tak, aby kryla celou plochu zbraně. Pouzdro je samosvorné, bez jakékoli pojistky. Zbraň uvnitř pouzdra drží díky prolisům v oblasti lučíku. Hřbet pouzdra je opatřen očkem pro uchycení malé baterky.

Hodnocení:

Než se pustím do hodnocení tohoto pouzdra, je potřeba si říci něco k možnostem pouzder na krátké střelné zbraně obecně. Pouzdra můžeme rozdělit do třech základních skupin. Pouzdra vnější služebního typu určená příslušníkům policie a dalším ozbrojeným složkám, které mají možnost nosit ze zákona zbraň viditelně. Tato pouzdra nabízejí rychlou dostupnost zbraně na opasku, jejich ukrytí pod oděvem je však za normálních podmínek nereálné. Pouzdra vnitřní opasková jsou asi nejrozšířenější alternativou skrytého nošení zbraně. Jedná - li se o kvalitní výrobek, lze ho pod volným oděvem nosit skrytě a přesto nabízí poměrně rychlé dosažení zbraně a slušný komfort nošení. Přes všechny jeho výhody, ale především v letních měsících kdy bychom na sobě chtěli mít jen volné pohodlné triko, je i nošení tohoto pouzdra problematické. Další alternativou je potom vnitřní pouzdro jako je právě Appendix od 5.11, tedy pouzdro nošené mezi kalhotami a vaším tělem. Takové pouzdro sice nabízí menší komfort nošení, zato velmi dobře kryje vaší zbraň.

Poté co jsem poprvé vzal pouzdro do ruky, překvapila mě nízká hmotnost pouzdra a tenkost polymeru z kterého je pouzdro vyrobeno. Není to ale na závadu u takto nošeného pouzdra, rozhodně není potřeba provádět žádné lámací testy. Můj Glock 23 zajel do pouzdra velmi hladce a já se začal obávat, aby mi zbraň například při pádu nevypadla z pouzdra ven. To však jen do okamžiku, než jsem celý komplet, tedy pouzdro se zbraní zasunul do kalhot. Ukázalo se, že sevření zbraně v pouzdře lze díky tenkému polymeru snadno regulovat utažením opasku. Pouzdro jsem okamžitě začal nosit a zvykat si na něj. Jasně se ukázala známá fakta. Zbraň v pouzdře byla velmi dobře schovaná a k jejímu skrytí stačila i velmi tenká vrstva. Zato s komfortem to bylo slabší, bylo potřeba najít tu správnou polohu na těle a hlavně správně nastavovat utažení opasku (problém vnitřních pouzder obecně). Po několika dnech se mi podařilo najít kompromis a byl jsem spokojen. Velmi jsem ocenil vnitřní stranu pouzdra, která kryje celý obrys zbraně a zabraňuje tak přímému kontaktu zbraně a vašeho těla. Lidský pot je jak známo hodně agresivní a zbraním moc nesvědčí a to ani zbraním jako je Glock. Kovovému klipsu, který drží pouzdro na opasku, není co vytknout snad jen kdyby ho bylo možno výškově polohovat. Určitě by to přispělo ke komfortu nošení. Závěsné oko pro baterku považuji za jakousi věc navíc, rozhodně nejsem zastáncem nošení baterky na stejné straně jako zbraň a to hlavně z taktických důvodů, ale to je věc názoru a záleží na každém z vás. Na střelnici se potom ukázal další klad tohoto pouzdra, díky pevné konstrukci je bez problémů možno zbraň do pouzdra znovu uložit bez použití slabé ruky, což u nylonových, nebo kožených vnitřních pouzder je dost problematická záležitost.

Jak tedy zhodnotit pouzdro na závěr. Dle mého názoru díky použitým materiálům se jedná o jedno z nejlepších vnitřních pouzder na našem trhu, navíc za velmi slušnou cenu. Pokud jste zastánci vnitřních pouzder a máte typ zbraně, pro které se toto pouzdro vyrábí, rozhodně s jeho pořízením neprohloupíte. Já rozhodně nepatřím k těm, kteří nosí vnitřní pouzdro celoročně. Ale v parném létě, nebo k obleku dám tomuto pouzdru určitě přednost.

Autor: Martin Potocký